بخش عمومی  » غلاف ترموکوپل

 ترموکوپل پلاتینیم/ پلاتینیوم رادیوم نخستین بار  در سال 1885 معرفی شد. در این ترموکوپل سیم مثبت شامل 90 % پلاتینیوم و 10 % رادیوم، و سیم منفی شامل پلاتینیوم خالص است.

 

 بعدتر کالیبریشن­ های دیگری از سوی دیگران معرفی و استاندارد سازی شدند و در نهایت سه تیپ اصلی برای ترموکوپل  شامل پلاتینیوم و آلیاژ آن معرفی گردید: R، S و B.

  این ترموکوپل­ ها عموما در اندازه­ گیری دما در صنایع فولاد و ریخته­ گری فلزات استفاده می شوند. انتخاب میان آنها بستگی به دمای مورد نظر جهت اندازه گیری، کالیبریشن  تجهیز، و نوع سیم های جبران در دسترس دارد.

   تیپ ترموکوپل­ های یکبارمصرف B ،  R  و یا S  است و مناسب حرارت­ های حدود 1600 تا  1800 درجه سلسیوس، یعنی قابل استفاده در صنعت تولید آهن و فولاد و در محیط­ هایی نظیر کوره قوسی، القایی و بلند، می باشند. از این تیپ­ ها به دلیل هزینه بالا و حساسیت پایین  صرفا در حرارت های بالا استفاده می شود و در هر سه از پلاتینیوم و یا آلیاژ پلاتینیوم - رادیوم با درصد متغیر در هر یک از دو قطب ترموکوپل استفاده می­گردد. جدول زیرکالیبریشن این سه تیپ به اضافه  حد بالای دمای قابل اندازه­ گیری را نشان می­دهد.

  اجزاء تشکیل دهنده ترموکوپل های یکبارمصرف؛

بخش­های اصلی ترموکوپل یکبارمصرف عبارتند از:

1- کالتریج؛ شامل سیم­های ترموکوپل ،  تیوب از جنس کوارتز  به عنوان محل قرارگیری و حافظ سیم های اصلی، کلاهک محافظ فلزی ( فولادی، آلومینیومی و مسی بسته به نیاز) ، کاپ یا غلاف عایق معمولا سرامیکی و کانکتور

- سیم­ های ترموکوپل یکبار مصرف از فلزات مرغوب انتخاب می شوند تا دقت لازم بین 0 تا 3 درجه سلسیوس را  در حرارت حدود 1500 درجه سلسیوس تامین نمایند.

- کانکتور ضامن اتصال مناسب بین ترموکوپل و بلاکِ اتصال لنس می باشد.

- کلاهک فلزی تیوب کوارتز را در طول مدت اندازه گیری محافظت می کند و مانع چسبیدن تفاله ها به تیوب کوارتزی می گردد.

 


2- غلاف یا تیوب معمولا از جنس  کوارتز، کاغذ( مقوا) ، ای.بی.اس و  بعضاً سرامیک (یا به همراه  یک غلاف جلویی سرامیک) می­باشد؛ در زیر می توانید نمونه تیوب­های ساخته شده از شیشه کوارتز  و یا کاغذ را  مشاهده کنید. طول این تیوب­ها بسته به نیاز مشتری می­تواند به حدود 2000 میلی متر برسد.  نحوه استفاده از ترموکوپل های یکبارمصرف؛

ترموکوپل یکبار مصرف را  عموما «تیپ» می نامند.  به این معنا که این ترموکوپل همانند نوکِ  یک نیزه بر روی بدنه­ ی لوله­ ای شکل و نسبتا دراز  یک لنس سوار می شود. کابل از داخل تیوب اصلی لنس عبور کرده وارد تیوب ترموکوپل شده و به کانکشن کارتریج متصل می­شود. لنس معمولا دارای دستگیره ­ای است که از جانب کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. به مجموعه متصل تیپ ترموکوپل ، لنس و کابل معمولا  Lance assembly  گفته می شود.

ترموکوپل های یکبارمصرف را عموما «فرورونده» می­خوانند، به این معنا که آنها را وارد عمق فلز مذاب جهت اندازه گیری دما می نمایند.

  مزایای استفاده از ترموکوپل یکبار مصرف؛

1- قابلیت استفاده گسترده جهت اندازه گیری دمای فلز در نقاط مختلف مورد نظر از راه اتصال به بلاک اتصال لنس؛

2- دقت و اطمینان بالا؛

3- صرفه جویی در وقت و هزینه نسبی پایین تر؛

 

اضافه کردن به لیست علاقه مندیها     نسخه چاپی

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت بازرگانی کاشیها میباشد.